دوشنبه ۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۸
کد مطلب : 3024
جالب است ۰
برهان خبر - در پی انتخابات پارلمانی فرانسه که به شکست راست‌ها و حزب ماکرون منجر شد و هیچ حزبی هم به اکثریت نرسید، «گابریل اتل» امروز (دوشنبه) از سمت نخست‌وزیری استعفا داد. این در حالیست که فرانسه برای موجی از اعتراضات آماده می‌شود.
استعفای نخست‌وزیر فرانسه/ آماده‌باش فرانسه برای اعتراضات بیشتر
به گزارش برهان خبر، اقدام «گابریل اتل» در شرایطی انجام می‌شود که ائتلاف میانه‌رو «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه از کسب اکثریت ۲۸۹ کرسی در پارلمان بازماند. طبق نتایج، چپ‌ها اول، میانه‌روها دوم و راست‌ها در انتخابات سوم شدند.

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، این مقام مستعفی فرانسه در سخنانی گفت: «می‌دانم که با توجه به نتایج، بسیاری از مردم فرانسه نسبت به آینده احساس عدم اطمینان خاصی می‌کنند، چرا که در پارلمان اکثریت مطلق به وجود نیامده است. کشور ما شرایط سیاسی بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند.»

او که تنها شش ماه پیش توسط ماکرون منصوب شده، گفت در صورت درخواست رئیس‌جمهور فرانسه، تا زمانی که دولت جدید تشکیل شود، در سمت خود باقی خواهد ماند.

اما با توجه به نتایج انتخابات یکشنبه مشخص نیست که تشکیل دولت چه مقدار ممکن است طول بکشد. برای اداره مؤثر دولت فرانسه، ماکرون باید ائتلاف‌هایی را تشکیل دهد، گرچه او گفته است که با «ژان لوک ملانشون» رهبر چپگرایان که حزبش اول شد، مذاکره نخواهد کرد.

با این حال در بیانیه کاخ الیزه آمده است که «رئیس‌جمهور به‌عنوان ضامن نهادهای ما، به انتخاب مردم فرانسه احترام خواهد گذاشت.» به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ملانشون هم به نوبه خود، نتایج را «تسکین بسیار زیادی برای اکثریت مردم کشور ما» خواند.

آماده‌باش برای شورش

با روشن شدن تصویری از نتایج انتخابات در شامگاه یکشنبه، شورش‌ها، درگیری‌ها و غارت‌ها در سراسر فرانسه به وقوع پیوست و حامیان جناح چپ به خیابان‌ها هجوم آوردند تا پیروزی ائتلاف «جبهه مردمی جدید» بر «اجتماع ملی» از جناح راست‌ها و میانه‌روهای امانوئل ماکرون را جشن بگیرند.

بیش از ۳۰۰۰۰ افسر پلیس ضدشورش، از جمله ۵۰۰۰ نفر تنها در پاریس، در سراسر فرانسه مستقر شدند تا از خشونت جلوگیری کنند، زیرا تنش‌های سیاسی بین راستگرایان و چپگرایان به شدت افزایش یافته است.
https://borhankhabar.ir/vdca.unek49nwy5k14.html
نام شما
آدرس ايميل شما