چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۷
کد مطلب : 2242
جالب است ۰
برهان خبر - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ایران ما مایل به حل اختلافات با کشورهای منطقه از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی است، گفت «ماآماده ائتلاف‌های بزرگ با همه کشورهای منطقه از جمله عربستان و مصر هستیم».
رضایی: ایران آماده تعامل با تمام کشورهای جهان است
به گزارش برهان خبر به نقل از ایسنا، «محسن رضایی» دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در مصاحبه‌ای با پایگاه خبری الجزیره به تبیین وضعیت سیاسی جمهوری اسلامی ایران پس از شهادت آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران و همچنین تحلیل وضعیت منطقه غرب آسیا و چشم‌انداز ارتباط ایران با کشورهای منطقه پرداخت.

یکی از پرشورترین انتخابات‌ها را در پیش داریم

رضایی در پاسخ به سوال خبرنگار الجزیره مبنی بر اینکه آرایش سیاسی ایران پس از انتخابات زودهنگام چگونه خواهد بود، پاسخ داد: با حضور نامزدهای ریاست جمهوری از همه طیف‌ها، انتخابات پیش رو یکی از پرشورترین انتخابات از حیث حضور کاندیدهای مختلف خواهد بود.

وی ادامه داد: انتخابات اساس جمهوری اسلامی است و حتی رهبری از جانب مجلس خبرنگان منتخب مردم انتخاب می‌شود و دنیا مردمسالاری دینی و دموکراسی در ایران را پذیرفته و حجم گسترده ابراز تسلیت و حضور مقامات کشورهای مختلف جهان در مراسم شهید رئیسی بیانگر همین موضوع و تایید منتخب مردم بودن رییس جمهور ایران است.

محسن رضایی در پاسخ به سوال مجری درباره سانحه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور اظهار داشت: تحقیقات در مورد این حادثه به دقت در حال انجام است و این اتفاق برای ما بسیار مهم است چراکه دومین شخص کشور پس از رهبری در این اتفاق درگذشته است و ما همه احتمالات را در نظر می‌گیریم هرچند که نقش عوامل طبیعی تاکنون بیشترین احتمال را داشته است اما اگر شاهد هر نوع سهل انگاری و مسامحه در هر سطحی باشیم قطعا برخورد خواهیم کرد.

دشمنان شاهد قدرت‌نمایی ایران بودند

خبرنگار شبکه الجزیره درباره تحولات منطقه پرسید «ایران پس از حمله به کنسولگری در سوریه، سرزمین های اشغالی را مستقیما هدف قرار داد و آیا این به معنی اعمال یک سیاست جدید از سوی ایران در منطقه است؟» که فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس در پاسخ به آن گفت: سیاست خارجی ما بر پایه تعامل اصولی است که شامل تعامل حقیقی و پایدار می‌شود و دوستی و مقاومت ما واقعی است که در وعده صادق آن را اثبات کردیم. پس از پاسخ موشکی به رژیم غاصب که هدف آن ضربه به مبدا حمله به کنسولگری کشورمان بود، اسرائیل غلطی نتوانست بکند و دشمنان شاهد قدرت‌نمایی ایران بودند.

سردار محسن رضایی در پاسخ به این سوال که عملیات طوفان الاقصی چه معنایی برای ایران دارد، خاطرنشان کرد: نسل کشی وحشیانه رژیم صهیونیستی و جنایات بزرگ نتانیاهو برای ما بسیار دردناک است و خواستار آتش بس فوری هستیم؛ لاکن از سوی دیگر شاهد نزدیکی هرچه سریعتر رژیم صهیونیستی به فروپاشی و نابودی هستیم و امروز شاهد نیروی عظیم مقاومت در میان مردم فلسطین هستیم و میبینیم که مقاومت غزه و لبنان و یمن در روزهای اخیر دامنه حملات خود علیه رژیم کودک کش صهیونیستی را گسترش داده‌اند.

کل سرزمین‌های اشغالی باید به صاحبانش بازگردانده شود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که راهکار ۲ دولتی از نظر ایران چه جایگاهی دارد، گفت: تایید ۱۵۰ کشور دنیا بر موضوع ۲ کشوری و به رسمیت شناختن کشور فلسطین پیروزی بزرگی محسوب می‌شود، هرچند جمهوری اسلامی ایران این راهکار را کافی نمی‌داند و معتقدیم کل سرزمین‌های اشغالی از طریق دموکراتیک و برگزاری انتخابات باید آزاد و به صاحبانشان بازگردانده شود.

رضایی ادامه داد: اخیرا نتانیاهو و بایدن طرحی توطئه‌آمیز را پیش می‌برند که ۲ بند مورد تاکید جامعه بین‌الملل، یعنی پایان دادن به جنگ و همچنین ترک اسراییل از غزه را حذف کرده و فقط به خروج نیروهای رژیم صهیونیستی از خانه‌های مسکونی اشاره شده است و این یعنی اسراییل در غزه بماند و پایان جنگ هم نامعلوم باشد که البته مقاومت فلسطین مقتدرانه به این طرح پاسخ منفی داد.

نقش منطقه‌ای ایران به نفع منطقه و مسلمانان است

خبرنگار الجزیره با بیان اینکه برخی به نفوذ ایران در منطقه منتقدند، پرسید: این نفوذ چه نقشی در امنیت ملی و منطقه ای ایران دارد؟ رضایی در پاسخ به این سوال با بیان اینکه نقش منطقه‌ای ایران به نفع منطقه و مسلمانان است، افزود: حضور ما در منطقه فتنه بزرگ داعش را دفع کرد و همچنین از توسعه‌طلبی و تمامیت طلبی رژیم صهیونیستی در منطقه جلوگیری کرده است و بنابراین حضور منطقه ای ایران عامل صلح و امنیت و برادری است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران در قالب این نفوذ آماده همکاری و گفت‌وگو با کشورهای عربی منطقه است، بیان داشت: آماده ائتلاف‌های بزرگ با همه کشورهای منطقه از جمله عربستان و مصر هستیم.

رضایی در پاسخ به این سوال که در مورد بعضی اختلافات در خلیج فارس چه نظری دارید، اظهار داشت: ما مایل به حل اختلافات از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی هستیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار الجزیره مبنی بر چشم‌انداز ارتباط ایران با کشورهای عربستان، اردن، مصر و بحرین گفت: روابط با عربستان بسیار جدی، حقیقی و برادرانه است و هر ۲ کشور مجدانه بر ادامه این رابطه تاکید دارند، همچنین در مورد ارتباط با اردن به همت شهید امیرعبداللهیان پیشرفت بسیار خوبی داشته‌ایم و در مورد مصر هم حضور وزیر خارجه این کشور پس از ۴۵ سال، گام خوب و مثبتی بود و یخ‌های روابط بین ۲ کشور در حال آب شدن است و در خصوص بحرین هم از اظهارات پادشاه این کشور و درخواست وی مبنی بر احیای روابط استقبال می‌کنیم.

نگاه به شرق به معنی بسته‌شدن درهای ارتباط با غرب نیست

خبرنگار الجزیره با اشاره به نگاه ویژه دولت رییس جمهور فقید به سمت شرق پرسید: اکنون با توجه به بالا رفتن سطح تنش‌ها بین روسیه و غرب و تهدیدهای طرفین علیه یکدیگر، موضع ایران در این‌باره چیست؟ محسن رضایی با بیان اینکه با هرگونه جنگ طلبی و توسعه طلبی مخالفیم افزود: معتقدیم صلح و امنیت و پایان بخشی به مناقشات باید از راه مذاکره و دیپلماسی و بدون جنگ و منازعه برقرار شود.

وی ادامه داد: درهای بسته شده ارتباط با شرق در زمان شاهنشاهی، اکنون باز شده که به معنی بسته شدن درهای ارتباط با غرب نیست و ایران آماده تعامل با تمام کشورهای جهان است و از گفت و گو استقبال می‌کند.

برای ما فرقی ندارد کدام نامزد در آمریکا پیروز می‌شود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال خبرنگار الجزیره مبنی بر اینکه ایران تمایل به پیروزی کدام کاندید ریاست جمهوری آمریکا دارد، بیان داشت: برای ما فرقی ندارد که کدام نامزد پیروز شود اما آنچه مطرح است این است که هر کدام از گزینه‌ها که سر کار آید باید به تحریم‌های ناجوانمردانه علیه ایران پایان بخشیده و به تعهد آمریکا ذیل برجام عمل کند.

خبرنگار الجزیره با بیان اینکه برخی معتقدند تغییر دولت ها در ایران تفاوتی در وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم ایجاد نمی‌کند، پرسید: نظر شما در این‌باره چیست؟

محسن رضایی با بیان اینکه این‌گونه نیست که وضعیت اقتصادی بدون تغییر و پیشرفت بوده باشد، خاطرنشان کرد: وقتی وضعیت را با قبل از انقلاب مقایسه می‌کنیم به وضوح شاهد پیشرفت هستیم اما ما نیاز به گام‌های بلندتری در خصوص تحولات و پیشرفت اقتصادی داریم و تحریم‌ها هم در این حوزه بی‌تاثیر نبوده است و لذا نیاز به تقویت کارآمدی در حوزه اقتصادی داریم.
https://borhankhabar.ir/vdcb.ab5urhb55iupr.html
نام شما
آدرس ايميل شما